Rozbiórka i wyburzenie budynku - najważniejsze informacje

Rozbiórka i wyburzenie budynku – najważniejsze informacje

Chociaż większość inwestorów staje przed zadaniem dopełnienia wszelkich formalności związanych z budowaniem domu lub innych budynków, część z nich decyduje się na kupno działki wraz ze stojącym tam już budynkiem. W takiej sytuacji, jeśli budynek jest zniszczony lub po prostu nie spełnia oczekiwań nowego właściciela, należy go rozebrać lub wyburzyć. O czym trzeba pamiętać, decydując się na rozbiórkę bądź wyburzenie budynku?

Zgłoszenie lub zgoda na wyburzenie budynku

Decyzja o wyburzeniu budynku niesie za sobą prawne konsekwencje. W zależności od różnych czynników, właściciel ma obowiązek zgłosić wyburzenie budynku lub uzyskać zgodę. Co do zasady, zgłoszenie wyburzenia budynku wystarczy, gdy:

  • budynek nie jest wyższy niż 8 metrów

  • odległość między budynkiem a granicą działki, na jakiej się znajduje, wynosi nie mniej niż połowa wysokości budynku

  • budynek nie jest zabytkiem

  • wyburzenie budynku nie stwarza zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska

Chociaż istnieje sporo wyjątków, kiedy od właściciela budynku może być wymagana zgoda na wyburzenie, wstępnie można przyjąć, że zgoda na wyburzenie budynku jest konieczna wtedy, gdy wymagana była zgoda na jego budowę.

Wyburzenie budynku we własnym zakresie czy przez profesjonalną firmę?

Przepisy nie narzucają obowiązku wynajmowania profesjonalnej firmy do wyburzania lub rozbiórki. Jednak w większości przypadków jest to niezbędne, by prace przebiegły sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. W dokumentacji, jaką składa się do starostwa powiatowego bądź urzędu miasta, należy wskazać między innymi sposób prowadzonych prac oraz ich zakres, szkic usytuowania wyburzanego budynku oraz metody zabezpieczenia terenu rozbiórki.

Ponadto do rozbiórki potrzebne są najczęściej specjalistyczne maszyny, jak spychy, dźwigi, walce, koparki, rozdrabniacze gabarytów czy przesiewacze do odseparowania poszczególnych frakcji materiałów, jakie pozostają po wyburzaniu. Należy także zapewnić transport gruzu i innych pozostałości oraz uprzątnąć teren wokół rozbiórki. Z tego względu wynajęcia profesjonalnej firmy, który zajmuje się wyburzaniem budynków, jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem.

Rozbiórka a wyburzenie budynku – czym się różnią?

W kwestii formalnej rozbiórka a wyburzenie budynku wymagają dopełnienia tych samych formalności. Jednak w pierwszym przypadku inwestor próbuje odzyskać z rozbieranego budynku część materiałów, z kolei wyburzenie budynku wiąże się z całkowitym zniszczeniem – chociaż nie pozwala odzyskać materiałów, z reguły jest ono bardziej opłacalne.

Firma GKM Siebtechnik produkuje przesiewacze wibracyjne, stosowane między innymi w branży budowlanej. Urządzenia takie znajdują się na wyposażeniu każdej firmy budowlanej – również tych firm, które specjalizują się w rozbiórkach i wyburzeniach.