Przesiewanie szkodników magazynowych w branży rolniczej

Rolnicy uprawiający różnego rodzaju zboża, mierzą się z wieloma czynnikami, które wpływają na jakość ziaren, a nawet na możliwość wykorzystania ziaren w branży spożywczej. Jednym z tych czynników są szkodniki, które niszczą ziarna, pozbawiając ich właściwości, niezbędnych w dalszej produkcji żywności. Skutecznym sposobem na pozbycie się szkodników z zebranych uprzednio zbóż jest ich przesiewanie.

Przesiewacze laboratoryjne w punktach skupu zbóż

Do znajdowania szkodników w zbożach wykorzystywane są przede wszystkim przesiewacze laboratoryjne, w których montuje się kilka sit o różnej gęstości i wielkości sit. Dzięki temu w pierwszej kolejności wyłapywane są największe szkodniki, takie jak myszy i szczury. Następnie od ziaren zbóż odseparowuje się mniejsze szkodniki, takie jak chrząszcze, których wiele gatunków żywi się pokarmem mącznym. W przedostatnim etapie usunięciu ulegają mniejsze owady.

Podczas tego samego procesu przesiewania można odseparować uszkodzone, niepełnowartościowe ziarna, dzięki czemu na koniec uzyskuje się ziarno, które nadaje się do produkcji mąki. Problem ze szkodnikami magazynowymi zbóż jest powszechny i stanowi ogromne zagrożenie dla wartości zbiorów, a tym samym zarobku rolnika. Przede wszystkim jednak szkodniki te roznoszą niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego pasożyty, dlatego selekcja produktów rolnych musi być bezbłędna, a by nie generowała strat również szybka. Dlatego do jej przeprowadzania używa się wysokiej jakości przesiewaczy laboratoryjnych, które pozwalają na precyzyjne i efektywne separowanie ziaren.

Przesiewanie szkodników i osuszanie zbiorów – przesiewacze w gospodarstwach rolnych

Przesiewacze są także nieodłącznym elementem wyposażenia wielu gospodarstw rolnych. Przesiewając ziarna jeszcze przed wysłaniem ich do punktu skupu, można zminimalizować straty, jakie ponosi się w wyniku działania szkodników magazynowych, uzyskując tym samym większą kwotę przy sprzedaży zboża. Ponadto przesiewacze odgrywają jeszcze jedną kluczową rolę – osuszają zbiory, chroniąc je przed rozwojem pleśni i grzybów. Niestety te drobnoustroje rozwijają się bardzo szybko, a po znalezieniu zalążka pleśni czy grzybni, należy zutylizować znaczną część zbioru.

Pamiętać jednak należy, że przy przesiewaniu suchych już ziaren zbóż, występuje ryzyko tworzenia się atmosfer wybuchowych. Dlatego do pracy należy używać wyłącznie certyfikowanych urządzeń – przesiewaczy z certyfikatem ATEX. Przesiewacze Siebtechnik dostosowywane są do warunków, w jakich będą pracować. Wszystkie parametry urządzenia dostosowujemy tak, by działały najefektywniej, jak to możliwe, przy jednocześnie małym zużyciu energii. Po przygotowaniu przesiewacza nasi specjaliści przyjeżdżają do klienta, gdzie przesiewacz jest montowany – dzięki opcji plug in montaż ten przebiega sprawnie i zajmuje niewiele czasu. W okresie gwarancyjnym i pogwarancyjnym nasi klienci korzystają z usług serwisowych, mogą również dokupić części zamienne, miedzy innymi oryginalne sita.

Zapraszamy do kontaktu przedstawicieli branży rolniczej – zamów przesiewacz laboratoryjny, który zoptymalizuje procesy w Twoim gospodarstwie i firmie.