Przesiewanie produktów piekarniczych – sita ręczne czy przesiewacze zataczające?

Wypiek pieczywa, ciast i innych wyrobów piekarniczych wymaga przesiania mąki przez sito. Proces ten ma na celu wyeliminowanie ewentualnych grudek w mące, jak i ciał obcych. Jest również konieczne, by mąka nabrała puszystości i lekkości, dzięki którym również pieczywo staje się pulchne bez stosowania sztucznych spulchniaczy. W domowych warunkach oraz niewielkich rzemieślniczych piekarenkach przesiewanie ręczne okazuje się wystarczające. Jednak zastosowanie przesiewaczy zataczających usprawnia pracę piekarzy, dlatego jeśli zajmujemy się wypiekiem pieczywa zawodowo, warto zainwestować w takie urządzenie. Poznaj zalety wykorzystywania przesiewaczy zataczających przy wypiekach pieczywa.

Przesiewacze zataczające do produktów piekarniczych – wyższa jakość, lepsze warunki pracy

Przesiewacze zataczające stosowane są w separacji materiałów sypkich, drobnych. Piasek czy proszek mają nie tylko tendencję do pylenia – są również trudnym materiałem do przesiewu w urządzeniach wibracyjnych. Aby proces przesiewania produktów piekarniczych przebiegał w sposób optymalny, na sitach nie mogą zatrzymywać się ziarna, co ma miejsce w przypadku przesiewaczy wibracyjnych.

Przesiewacze zataczające przyspieszają proces przygotowania mąki do wypieku. Znacząco zmniejszają pylenie w miejscu pracy, co przekłada się na lepsze warunki. Przesiewacze są również bardzo dokładne, a możliwość zastosowania kilku sit w jednym urządzeniu pozwala zwiększyć efektywność przesiewu mąki.

Działanie przesiewacza zataczające – czym różni się od przesiewacza wibracyjnego?

Do przesiewania produktów piekarniczych należy wybierać przesiewacze zataczające. Ich działanie najłatwiej porównać do pracy poszukiwaczy złota, którzy na sicie ruchami okrężnymi separowali piasek od złota. Ruch zataczający eliminuje problem omijania otworów w sitach przez część ziaren. Niewielkich rozmiarów ziarna mąki nie mają szans „uciec” przed otworami sit w przesiewaczach zataczających. Dzięki temu proces separacji przebiega sprawnie.

Jeśli szukasz odpowiedniego urządzenia do swojej piekarni, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Doradzimy przesiewacz, który wpisze się w potrzeby Twojej firmy, a następnie przygotujemy, dostarczymy i podłączymy go w docelowym miejscu pracy.