Przesiewacze zataczające do frakcjonowania lekkich materiałów

Istnieją różne rodzaje przesiewaczy – wibracyjne, laboratoryjne oraz przesiewacze zataczające, a także hybrydy, np. przesiewacze wibracyjno-zataczające. Wybór konkretnego rodzaju przesiewcza powinien być uzależniony od potrzeb gospodarstwa czy firmy. Pod uwagę należy wziąć to, jaki produkt będzie przesiewany i z jaką dokładnością musi dokonywać się frakcjonowanie, jak często i jak długo przesiewacz będzie pracował i jak często właściciel czy pracownicy będą mogli pozwolić sobie na szybki serwis (czyszczenie sit) oraz serwis bardziej szczegółowy, jaki wykonują specjaliści z naszej firmy. Dzisiaj skupimy się na przesiewaczach zataczających, które doskonale sprawdzają się w przypadku lekkich materiałów, trudnych do frakcjonowania w przesiewaczach wibracyjnych. Jakie są zalety tych urządzeń, jak są zasilane i jak działają przesiewacze zataczające?

Jak działają przesiewacze zataczające?

Działanie przesiewaczy zataczających można porównać do sposobu, w jaki poszukiwacze złota oddzielali cenne kruszywo od piasku, kamieni i innych elementów, jakie wyławiali z rzek. Mieszaninę tych wszystkich materiałów kładli na sicie i poruszając nim, frakcjonowali produkty, spośród których wyodrębniali drobinki złota. Aby takie przesiewanie było skuteczne, ruchy nie mogły być przypadkowe – najskuteczniejsze okazywało się poruszanie sitem w sposób możliwie najbardziej trójwymiarowy.

Podobnie działają przesiewacze zataczające, które w przeciwieństwie do przesiewaczy wibracyjnych, nie oddzielają poszczególnych frakcji z pomocą ruchów pulsacyjnych, a trójwymiarowych. Sita wprawiane są w ruch przez wał główny, na którego oddziałują pasy klinowe, napędzane silnikiem elektrycznym.

Proces frakcjonowania w przesiewaczu zataczającym

Materiały sypkie wprowadzane są do urządzenia w sposób ciągły. Ze zbiornika trafiają bezpośrednio na środek pierwszego sita, by w wyniku ruchu spiralnego grubsze cząsteczki przesunęły się na zewnętrzną powierzchnię sita, a mniejsze zostały na jego środku. Ruch spiralny umożliwia wprowadzanie materiału sypkiego w tym szybszy ruch, im dalej od centrum sita on się znajduje. Dzięki temu najdrobniejsze cząsteczki wprowadzane są w powolny ruch, co z kolei przekłada się na bardzo dokładne ich przesiewanie – przez oczka w sicie przedostają się cząsteczki o niemal takiej samej wielkości co same oczka. Ponadto proces ten eliminuje problem, z jakim można spotkać się w przypadku przesiewaczy wibracyjnych. W przesiewaczach zataczających praktycznie wyeliminowano uszkodzenia materiału, co ma szczególne znaczenie w przypadku delikatnych, wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne produktów.

Ogromne znaczenie ma także fakt, że w przesiewaczach zataczających znacznie wolniej dochodzi do zapychania się sit, dlatego najczęściej tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są przez firmy i osoby, które frakcjonują bardzo drobne materiały, często miałkie, takie jak mąka oraz wyjątkowo trudne do frakcjonowania, jak w przemyśle chemicznym proszki dyspersyjne. Właściwości proszku dyspersyjnego (wysoka elastyczność czy zdolność szybkiego i efektywnego wiązania) sprawiają, że przesiewanie ich jest niezwykle wymagającym procesem, któremu sprosta wyłącznie wysokiej klasy przesiewacz zataczający.

Zalety przesiewaczy zataczających

Przesiewacze zataczające mają przewagę nad przesiewaczami wibracyjnymi w kilku aspektach:

·         redukcja uszkodzeń odsiewanego produktu, co ma ogromne znaczenie w przesiewaniu np. herbaty lub innych liści

·         zminimalizowanie zapychania się sit, bardzo ważne w przypadku przesiewania bardzo drobnych materiałów, np. mąki

·         wysoka skuteczność we frakcjonowaniu materiałów – dokładne oddzielanie poszczególnych frakcji możliwe jest dzięki wolnym i trójwymiarowym ruchom, a także dzięki możliwości zastosowania aż 7 poziomów (7 sit)

·         możliwość przesiewania 24 godziny na dobę

·         duża wydajność

·         niskie koszty eksploatacji

·         skuteczna ochrona przeciwpyłowa dzięki pyłoszczelnemu systemowi (łatwe w instalacji na pierścieniach pośrednich silikonowe uszczelki zastąpiły uszczelki w kształcie litery U, które były mocowane na wkładach sitowych)

·         cicha praca na poziomie 75 db

·         długa żywotność wszystkich części

Podobnie jak inne rodzaje przesiewaczy, tak i przesiewacze zataczające dostarczamy klientom w systemie Plug and Play, co oznacza, że urządzenie dostarczone do klienta jest w pełni przygotowane do korzystania z niego tuż po uruchomieniu. Wszystkie optymalizacje parametrów dostosowujemy według wskazań klienta w siedzibie naszej firmy, z zachowaniem krótkich terminów realizacji zamówienia. Zapewniamy także wsparcie techniczne dla przesiewaczy naszej marki.

Zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści pomogą dobrać najlepszy przesiewacz do Państwa firmy bądź gospodarstwa.