Przedłużenie żywotności sit wibracyjnych w przesiewaczach

Przesiewacze wibracyjne to jedne z kilku urządzeń sortujących, stosowanych w przemyśle. Przesiewacz to urządzenie do rozdzielania i sortowania produktów sypkich. W zależności od wymogów stawianych temu urządzeniu siła napędowa przesiewacza jest dobierana indywidualnie. Chcąc odpowiednio dopasować wibracyjny przesiewacz do stosowanego rozwiązania w swoim przemyśle, należy wybrać przesiewacz o odpowiedniej budowie i specyfice działania, które sprostają stawianym mu wymaganiom. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia przesiewaczy są sita wibracyjne, które pomagają w przesianiu produktu i jego odpowiedniego sortowania.

Przesiewacze wibracyjne

Przesiewaczy wibracyjnych na rynku znajdziemy mnóstwo. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien jednak być przemyślany - wydajność, odpowiednie części wyposażenia, żywotność, użyty materiał do produkcji przesiewacza - to wszystko powinno być wysokiej jakości, by móc spełniać stawiane mu cele. Przesiewacze wibracyjne, w zależności od typu, mogą sortować materiały w odpowiedni sposób. Przesiewacze wibracyjne liniowe to maszyny, które zaprojektowane są do przesiewania produktów sypkich. Istnieją dwa rodzaje tych przesiewaczy:

  • jednopokładowe - mają prostą budowę i pozwalają sortować produkty na dwie frakcje, często używane jako sita filtracyjne,
  • wielopokładowe - pozwalają oddzielić materiały sypkie od ziarnistych, a także sortować produkty na wiele frakcji, w zależności od użytych sit.

Innym rodzajem urządzenia są przesiewacze rotacyjne wibracyjne, których zastosowanie pozwala na oddzielenie produktów stałych od cieczy. W zależności od rodzaju zastosowanych sit - przesiewacz rotacyjny wibracyjny może sortować ziarna po określonym rozmiarze. W tego rodzaju urządzeniu można zainstalować cztery sita.

Przesiewacz rotacyjny zataczający zapewnia łatwe oddzielanie suchych i lekkich produktów, które są delikatne i kruche. Przesiewacz wibracyjny tego typu oferuje ruch trójwymiarowy, który daje wysoką wydajność przesiewania. W przesiewaczach rotacyjnych można zamontować pięć sit.

Przesiewacze wibracyjne kontrolne to urządzenie, którego konstrukcja pozwala na kontrolę przesiewanych produktów. Najczęściej stosuje się te urządzenia do eliminacji zanieczyszczeń z produktu.

Sita wibracyjne - etapy przesiewania

Sita pozwalają, za pomocą drgań, oddzielić poszczególne wielkości i rodzaj materiałów. Ma to na celu precyzyjny i szybki podział przesiewanego produktu na frakcje. Podział ten dotyczy też procesu oddzielania materiału sypkiego od wilgotnego. Wysoka jakość sit wibracyjnych pozwala na dokładne i staranne oddzielenie zanieczyszczeń. W przypadku przesiewania, wyróżnia się następujące etapy:

  • sortowanie pierwotne
  • sortowanie wtórne operacyjne
  • sortowanie końcowe

Sortowanie pierwotne dotyczy usunięcia gliny oraz innych zanieczyszczeń z przesiewanego produktu. Ważne na tym etapie jest to, by przesiewacz posiadał części zapobiegające zatykaniu otworu, gdzie przechodzi sortowany materiał, a także stawiał na rozwiązania, dzięki którym jest odporny na uszkodzenia związane z obecnością dużych kamieni w przesiewaczu.

Sortowanie wtórne operacyjne to przesiewanie materiałów i dzielenie ich na frakcje. Zastosowanie tego etapu jest ważne, ponieważ frakcje muszą spełniać odpowiednie wymogi technologiczne. Odpowiednia wielkość ziaren to podstawa, dlatego sito montowane w przesiewaczu ma otwory o wielkości od 2 mm do 2 cm.

Sortowanie końcowe ma na celu dalszy podział materiałów na frakcje ostateczne, które spełniać mają wymogi produkcyjne. Oznacza to, że ziarna muszą mieć odpowiednią czystość i powinno ich być tyle samo, w każdej frakcji. Technicznie możliwe jest to dzięki instalacji przesiewacza z wysokiej jakości sitami.

Jak dbać o sita wibracyjne?

Sita wibracyjne to podstawowe narzędzie do przesiewania produktów w urządzeniu, jakim jest przesiewacz wibracyjny. Żeby cały system przesiewacza działał poprawnie, należy dbać o techniczne aspekty komponentów tego urządzenia i podczas eksploatacji, przeprowadzać co jakiś czas badania kontrolne, zwłaszcza powierzchni sit wibracyjnych. Sita wibracyjne powinny być odpowiednio przymocowane - stabilnie, by utrzymać wysoką wydajność pracy. Sito należy też dobrze nastawić, by mogło jak najbardziej precyzyjnie przesiewać produkty. Ponad te dwie czynności, należy sprawdzić, czy sito nie potrzebuje wymiany ramy sitowej, a gumowe uszczelki są w dobrym stanie. Sita muszą być odpowiednio przechowywane i obsługiwane, by nie tracić swojej wydajności. Sito montowane w przesiewaczu najlepiej, jak pochodzi od renomowanego producenta, co zwiększa ochronę przed szybką utratą wydajności, która następuje w trakcie psucia się zamontowanego w urządzeniu sita wibracyjnego. Oryginalne sita od producentów mogą być bezpieczne stosowane, zapewniając odpowiednią ochronę i wysoką wydajność.

Regularnie przeprowadzane przeglądy maszyny i jej komponentów, zwłaszcza sit wibracyjnych pozwala na długie działanie przesiewacza, a technologia instalacji nie ulegnie pogorszeniu wyników przesiewania. GKM Siebtechnik to producent przesiewaczy, który oferuje zarówno szeroką gamę przesiewaczy, jak i części do nich, w tym sit wibracyjnych.